


Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
- Úvod
- Umývanie a čistenie
- Vysokotlakové čističe WAP
Vysokotlakové čističe WAP
Jazda na špinavom aute rozhodne neprináša hrdosť a nezlepšuje náš imidž. Je však dobré vedieť, že okrem estetických záležitostí má pravidelné umývanie auta aj svoju praktickú stránku . V prvom rade nám umožňuje lepšie vidieť cez okná a vyhnúť sa pokutám za znečistené svetlá, okná a tabuľky s evidenčným číslom. Starostlivosť o auto tiež umožňuje udržiavať karosériu v dobrom stave. Prach, blato a piesok na aute sú najjednoduchší spôsob, ako poškriabať lak.
Stojí za to pripomenúť, že počas jazdy sa na prvkoch auta nezhromažďujú len typické cestné nečistoty. Oveľa nebezpečnejší pre lak je žieravý vtáčí trus , ktorý môže spôsobiť jamky, ktoré sa ťažko odstraňujú už po niekoľkých dňoch . Zrýchlenú koróziu karosérie spôsobí cestná soľ obsiahnutá v kaši. Zabudnúť nemôžeme ani na častice hrdze, prach z brzdových doštičiek, šťavu zo stromov a častice dechtu , ktoré sa usadzujú aj na laku.
Čo si pripraviť na domácu autoumyvárku?
Predtým, ako začneme umývať auto, presvedčime sa, že jeho karoséria je chladná. Najlepšie je zaparkovať auto na tienenom mieste, pretože slnko urýchli odparovanie produktov. Práca na plnom slnku nám sťaží úlohu a v niektorých prípadoch môže poškodiť lak silnými chemikáliami. Aké príslušenstvo bude potrebné na bežné umývanie auta?
- Tlakový čistič s penovou pištoľou
- Dve vedrá, najlepšie s odlučovačmi nečistôt
- autošampón
- Aktívna pena s neutrálnym alebo mierne zásaditým pH
- Rukavica na umývanie auta
- Prostriedok na umývanie ráfikov
- Kefa na pneumatiky
- Nadýchaný uterák na sušenie laku
- Rýchly detailer alebo tmel
- Čistič skla
Prvý krok - aktívna pena, teda predumývanie
Zmäkčenie a opláchnutie povrchových nečistôt je kľúčovým krokom pri umývaní auta. Ak to preskočíme a pôjdeme na ručné umývanie, vrstva prachu, blata a piesku bude pôsobiť na lak ako brúsny papier. Aktívnu penu je možné nanášať pomocou penovej pištole pripojenej k dýze tlakového čističa alebo ručnej penovej pištole. Mal by sa aplikovať zdola nahor . Vďaka tomu pena tečie pomalšie, dlhšie pracuje s najšpinavšími prvkami a nanáša sa priamo na špinu, nie stekajúci prípravok.
Po nanesení aktívnej peny sa oplatí počkať niekoľko minút, kým zmäkčí nečistoty . Nesmie sa však nechať vyschnúť. Počas tejto doby sa môžeme postarať o podbehy, ráfiky a pneumatiky . Ak nie sú veľmi znečistené, na umytie postačí aj aktívna pena s neutrálnym pH. Navyše vám príde vhod kefka na vyčistenie zákutí. Ak na ráfikoch zostali hnedé jamky prachu z brzdových doštičiek , na ich odstránenie použite čistiaci prostriedok na ráfiky, napríklad krvavý typ ráfika .
Krok dva - ručné umývanie "na dve vedrá"
Na umývanie auta je najlepšie použiť špeciálny autošampón . Na rozdiel od prostriedku na umývanie riadu nepoškodzuje lak, neodstraňuje vosk a neurýchľuje koróziu kovových prvkov . Ďalšou častou chybou je použitie tvrdej špongie – rukavica z mikrovlákna je oveľa šetrnejšia k laku. Najlepšie je umývať auto technikou „dvoch vedier“. Na opláchnutie nečistôt z rukavice poslúži jedno vedro čistej vody.
Auto začneme umývať ručne od strechy a iných vodorovných plôch , teda kapoty alebo veka kufra. Potom ideme dole, pričom nezabudneme na výklenky dverí . Ak sú nečistoty v štrbinách, emblémoch alebo okolo nápisov, môžeme ich zbaviť jemným štetcom na detaily . Nakoniec sa postarajte o prahy, spodné časti dverí a nárazníky , ktoré sú zvyčajne najšpinavšie. Nezaobíde sa to ani bez opätovného umytia okien, tentoraz čističom na okná auta. Vynikajúcou handričkou stvorenou na tento účel je tzv vaflové mikrovlákno .
Tretí krok - sušenie laku
Najťažšie je prvé sušenie auta, ktorého lak nebol nikdy chránený autokozmetikou. Po opláchnutí šampónu budú všetky zložky pokryté vrstvou vody, ktorú je potrebné zhromaždiť pomocou utierky z mikrovlákna . Neodporúča sa používať bežné utierky, bavlnené handričky či gumené stierky na vodu, pretože môžu lak poškriabať.
Aby ste si uľahčili prácu, oplatí sa rozbiť hladinu vody rýchlym detailerom alebo mokrým voskom . Po postriekaní prvkov malým množstvom prípravku sa voda zhromaždí vo veľkých kvapkách, ktoré sa dajú ľahko odstrániť. Neprechádzajte však uterákom po laku. Stačí na panel položiť uterák a jemne ho odsunúť alebo odtrhnúť. Ak to urobíme s dobrým uterákom na sušenie auta, všetka voda sa absorbuje. Stojí za to použiť čistú handričku z mikrovlákna, aby ste konečne dosiahli zostávajúce pruhy.
Krok štyri - ochrana laku
Voskovanie laku je spojené s dlhým a namáhavým procesom nanášania a lapovania prípravku. Dá sa to však urobiť oveľa jednoduchšie a rýchlejšie pomocou rýchleho detaileru alebo tekutého tmelu . Kvalitná autokozmetika, ako je ADBL Synthetic Spray Wax , Shiny Garage Morning Dew , CarPro Elixir , Sonax Brilliant Shine Detailer , Funky Witch Botox alebo Meguiar's Ultimate Quik Detailer vytvorí hydrofóbny ochranný povlak , ktorý uľahčí odstránenie nečistôt pri následných umývaniach. .
Ako používať tekutých bezpečnostných agentov? Malé množstvo prípravku stačí naniesť na suchý lak (alebo mokrý, ak to výrobca dovoľuje), rozotrieť a pretrieť mikrovláknom . Účinky ochrany si všimneme okamžite. Lak bude vyživený, stmavne a získa hlboký lesk . Citeľný bude aj hydrofóbny efekt . Po použití kvalitného prostriedku budú kvapky vody dokonca skĺznuť z karosérie auta. Celý proces ochrany laku nám zaberie cca 10-15 minút a ochráni lak na dlhé týždne.